- Nasze certyfikaty
- The European Quality Label
- Złota Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie
- Srebrna Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie
- Varsavianistyczna szkoła – Placówka Lokalnym Ośrodkiem Edukacji Varsavianistycznej
- Certyfikat „Akademia Nadwiślańska”
- Akademia Młodych Przyrodników
- Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń
- Wiślana szkoła
- Świetlica szkolna - przestrzenią dla edukacji, rozwoju i zabawy
- Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo
Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń
Hasło konkursu: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja
Konkurs trwał od 15 września 2012 r. do 31 marca 2013 r.
Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki, w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs służył podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
Wykonaliśmy wszystkie zadania przewidziane w regulaminie konkursu i otrzymaliśmy tytuł Bezpiecznej Szkoły.
Wykonanie zdań było oceniane przez jury.
Zad. 1. Przeprowadzenie, we wszystkich klasach szkoły, debaty uczniowskiej nt. Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel z testem sprawdzającym dla uczniów wg układu opracowanego przez szkołę.
Uczniowie byli na wycieczce w Sejmie. Dowiedzieli się, kto i w jaki sposób tworzy prawo obowiązujące w Rzeczpospolitej Polskiej, poznali ścieżkę legislacyjną, zobaczyli miejsce, gdzie prawo jest stanowione. Wycieczka była potem omawiana w klasach na godzinach wychowawczych i lekcjach wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie czytali fragmenty Konstytucji RP, uczyli się o prawach i obowiązkach wynikających z Ustawy Zasadniczej.
Na podstawie oglądanej prezentacji multimedialnej odbyła się debata uczniowska na temat "Prawa dziecka". Dowiedzieli się, czym jest Konwencja Praw Dziecka, na czym polega władza rodzicielska i jakie prawa mają dzieci.
Zad. 2. Przeprowadzenie szkolnego konkursu nt. Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości).
Konkurs pod hasłem: Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi? - przeprowadzano z udziałem wychowawców klas i pedagoga szkolnego oraz nauczycieli świetlicy i biblioteki. Starsi uczniowie gimnazjum z niepełnosprawnością w stopniu lekkim wypełniali ankiety oparte na metodzie metaplanu. Świetlica szkolna i biblioteka szkolna przygotowały z uczniami konkursowe prace plastyczne dotyczące poprawy relacji w najbliższym otoczeniu ucznia w - domu - szkole – środowisku. Najlepsze prace konkursowe znalazły się na szkolnej wystawie.
Uczniowie z autyzmem, w celu zminimalizowania trudności komunikacyjnych, systematycznie wdrażani są do posługiwania się alternatywnymi środkami komunikacji. Piktogramy umieszczone są we wszystkich ważnych miejscach naszej szkoły, co daje efekty w poprawie relacji z uczniami bez kontaktu werbalnego.
Zad. 3. Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna itp.
Uczniowie byli w Komisariacie Rzecznym Policji w Warszawie. Tam dowiedzieli się o bezpiecznym wypoczynku nad wodą, a szczególnie nad warszawską Wisłą. Poznali działalność policji rzecznej w Warszawie. Odbywały się spotkania ze Strażą Miejską
Najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej wzięli także udział w teatrzyku profilaktycznym „O Florce, która chciała zostać piłkarzem” na temat zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi. Organizatorem przedstawienia był Referat Profilaktyki Straży Miejskiej. W przedstawieniu, które odbyło się w Białołęckim Ośrodku Kultury na Tarchominie.
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów, organizowane są w szkole spektakle Teatrzyku Gargulec, którego aktorzy przekazują najmłodszym uczniom treści o charakterze profilaktycznym, by chronić dzieci przed różnymi rodzajami zagrożeń.
Ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy przeprowadzał dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa z udziałem pielęgniarki szkolnej. Wszyscy chętni uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności na manekinie.
Zad. 4. Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach na temat: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne. Zalecane podjęcie tematu relacji „chłopcy-dziewczęta" - język, kultura osobista etc. „Czy uczniowie klną i dlaczego..."
Ochrona dóbr osobistych w naszej szkole odbywa się w oparciu o wypracowane „Procedury postepowania w sytuacjach kryzysowych”. Bezwzględnie udaremniane są próby jakiejkolwiek przemocy rówieśniczej, w tym naruszania nietykalności cielesnej. Z uwagi na fakt, że przerwy między lekcjami mogą stać się czasoprzestrzenią wzajemnych relacji uczniowskich o różnych skutkach, stąd pedagog szkolny już na początku roku szkolnego zorganizował wśród uczniów i nauczycieli sondaż dotyczący wzajemnych relacji między uczniami, bezpieczeństwa podczas przerw, ochrony mienia uczniów i wyeliminowania wulgarnego słownictwa. Uczniowie i nauczyciele zapoznali się z wynikami sondażu, a podjęte działania wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa podczas przerw i wzajemne relacje między uczniami.
Na przerwach dyżurujący nauczyciele i pomoce nauczycieli natychmiast reagują na wszelkie występki uczniów. 3 - 4 aktywnie dyżurujących nauczycieli na niedużym korytarzu zapewnia ochronę nietykalności wszystkim uczniom.
We wszystkich klasach przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze na temat sposobów bezpiecznego i kulturalnego spędzania czasu wolnego na przerwach. W starszych klasach przeprowadzona została ankieta na temat zachowania uczniów na przerwach oraz ich preferencji dotyczących spędzania przerw. Wyniki ankiety zostały wywieszone na korytarzu. Posłużyły one do dalszej pracy wychowawczej. Wspólnie z uczniami ustalono zasady zachowań na przerwach oraz konsekwencje, z którymi spotkają się ci, którzy łamią te zasady.
Na zajęciach z wychowawcami w klasach 5 – 6 szkoły podstawowej i I – III gimnazjumomówiono, na czym polega naruszenie nietykalności cielesnej i jakie są konsekwencje prawne takich zachowań. O tych konsekwencjach była także mowa na spotkaniu uczniów gimnazjum z Panią Dominiką Dąbrowską, funkcjonariuszką Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI, pracownikiem Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej. Uczniowie dowiedzieli się m. in., na czym polega naruszenie nietykalności cielesnej, kiedy sąd może odstąpić od wymierzenia kary za ten występek i jakie grożą konsekwencje za naruszenie dóbr osobistych urzędnika państwowego, np. policjanta czy nauczyciela przez nieletniego, a jakie przez pełnoletniego ucznia.
W naszej szkole poruszane są problemy cyberprzemocy i to zarówno na lekcjach wychowawczych, zajęciach z pedagogiem jak i na spotkaniach naszych uczniów z policją i Strażą Miejską. Na zajęciach tych uczniowie dowiadywali się, czym jest cyberprzemoc i co należy zrobić, gdy jest się ofiarą takiego przestępstwa. Zajęcia o cyberprzemocy prowadzone przez nauczycieli odbywały się najczęściej na bazie popularnych filmów - kreskówek „Owce w sieci”. Straż Miejska oraz policja prowadziły zajęcia przy wykorzystaniu filmów profilaktycznych opracowanych przez Biuro Bezpieczeństwa I Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przy współpracy Komendy Stołecznej Policji.
W czasie spotkania z Andrzejem Grodzkim - funkcjonariuszem z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej - dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej uczyły się o pozytywnych i negatywnych emocjach i ich wpływie na relacje z rówieśnikami.
Zad. 5. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów na temat Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić.
Śledzenie karier i losów popularnych postaci, które zakończyły się tragicznie przez narkotyki – praca z Internetem. Podczas zajęć z pedagogiem szkolnym uczniowie gimnazjum zapoznali się z informacjami o postaciach z show biznesu, którzy przez uzależnienie zakończyli karierę, a w końcu także własne życie.
Przygotowanie prac plastycznych przestrzegających przed nałogami.Na pracach znalazł się motyw e-papierosów, cannabinoli, symboliczny protest przeciw wszelkim używkom – niebezpiecznym (prochy, alkohol, konopie).
Spotkania z ekspertem - pedagogiem ds. uzależnień i profilaktyki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 13 p. BarbarąRajewicz. Podczas spotkania uczniowie uzmysłowili sobie, że nałóg to choroba duszy i motywacji.
Zajęcia profilaktyczne w oparciu o prezentację multimedialną i wykorzystaniu ulotek „Rzuć palenie razem z nami”
Zad. 6. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów nt. Kibole, blokersi, grupy podwórkowe - co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki". Wskazany udział specjalisty ds. prewencji z Policji, pedagoga-specjalisty z zakresu resocjalizacji.
Pani pedagog - specjalista z zakresu resocjalizacji przeprowadziła w klasach zajęcia na temat wskazany w programie. Uczniowie uczyli się o tym, czym charakteryzują się kibice i czym się różnią od kiboli, dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na tych, którzy dadzą się wciągnąć do niebezpiecznych grup blokersów lub destrukcyjnych grup podwórkowych. Obejrzeli filmiki z nagraniami kibiców Legii, z którymi sympatyzuje większość naszych uczniów. Czytali i analizowali doniesienia prasowe o zachowaniu "kiboli". Zobaczyli też video klipy z muzyką blokersów. Sami wyciągnęli wnioski - NIE WARTO "wchodzić" w takie grupy.
Zad. 7. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Mój przyjaciel jest inwalidą - jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność.
Mottem do realizacji zadań Nr 7 i Nr 8 był fragment orędzia noworocznego Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego: „Dostrzegajmy tych, którzy mają mniej sił i mniej możliwości”.
Nasza szkoła jest dostosowana do możliwości i potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
Zajęcia o potrzebach dzieci niepełnosprawnych są przeprowadzane w każdej klasie.
W naszej szkole uczą się i wychowują uczniowie z autyzmem w wieku od 7 lat do 20 lat. Dlatego priorytetem stało się chronienie tych uczniów przed skutkami ich trudnych zachowań oraz nauka innych dzieci tolerancji, ponieważ dziwne zachowania autystów mogą być powodem do dokuczania im i wyśmiewania. Stąd we wszystkich klasach zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej przeprowadza zajęcia w ramach godziny wychowawczej w oparciu książkę "pt. "Krzyś jest wyjątkowy". Książka napisana została dla dzieci, aby pomóc im zrozumieć, czym jest autyzm.
W klasach gimnazjalnych odbyły się lekcje z psychologiem szkolnym na temat autyzmu w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną. Podczas światowego dnia autyzmu, 2 kwietnia - na znak tolerancji wszyscy przychodzą do ubrani w stroje w kolorze błękitnym.
Zad. 8. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem:„Nie jesteś sam”. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa"; gdzie szukać pomocy.
Tematyka niesienia pomocy osobom w potrzebie ma ogromne znaczenie. W związku z tym pedagog szkolny zorganizował dla uczniów II i III etapu edukacyjnego spotkanie informacyjne z Panią Renata Piersą - pracownikiem socjalnym z Zespołu Małych Form Opieki i Wychowania „Chata” przy Domu Dziecka Nr 11 w Warszawie. Pani Piersa, jako opiekun jednego z uczniów naszego gimnazjum w jego usamodzielnianiu (po opuszczeniu domu dziecka), przedstawiła sposoby niesienia przez instytucje państwowe, formy pomocy dzieciom i młodzieży oraz osobom dorosłym. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, do kogo mogą się zwrócić w przypadku problemów rodzinnych, takich jak bieda, choroba czy zaniedbanie ze strony rodziców. Pani Piersa wyjaśniła, że nie jest wstydem prosić o pomoc. Ta pomoc należy się od państwa wszystkim, którzy jej potrzebują. Wyjaśniła, które instytucje niosą bezpośrednią pomoc rodzinom w potrzebie oraz jaką pomoc możemy od tych instytucji uzyskać. Na spotkaniu z p. Piersą uczniowie dowiedzieli się o podstawach prawnych działania instytucji niosących pomoc. Dowiedzieli się o niektórych zasadach regulujących udzielanie pomocy ze strony państwa osobom potrzebującym (Ustawa o pomocy społecznej). Wyjaśniono też wątpliwości, dlaczego niektórzy uczniowie w szkole otrzymują stypendium szkolne na cele edukacyjne, a inni nie. Co tak naprawdę reguluje działaniem pedagoga szkolnego w kierunku organizowania pomocy socjalnej wybranej grupie uczniów z całej szkoły. Uczniowie zostali także zapoznani z procedurą niebieskiej karty. P. Piersa poruszyła także problem "eurosieroctwa”.
W naszej szkole działa Specjalistyczny Punkt Konsultacyjny (jeden z 10 tego typu w Warszawie), w którym mogą uzyskać fachową pomoc rodzice, nauczyciele, pedagogowie, wychowawcy i wszyscy pracujący z osobami niepełnosprawnymi.
Zad. 9. Przeprowadzenie konwersatoriów na temat: „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia...”. Prezentacja może obejmować podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego - w konwencji odpowiedniej dla grup wiekowych, a także tematykę przestępczości nieletnich i wykonywania kar orzeczonych przez sądy dla nieletnich oraz sądy powszechne.
„Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego” – zajęcia o tej tematyce udało się przeprowadzić na innym, w Uczelni Łazarskiego. Wzięli udział w wykładzie pt. „Obywatel w postępowaniu karnym”. Celem wykładu było przybliżenie gimnazjalistom ich odpowiedzialności karnej. Wykład był prowadzony przez sędziego Sądu Rejonowego w Piasecznie - asystenta w katedrze prawa karnego Uczelni Łazarskiego – Rafała Janiszewskiego - Downarowicza. Tematyka poruszana na wykładzie była kontynuowana na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.
Zad. 10. Wykonanie dowolnego zadania wg tematyki wybranej przez uczestniczącą w konkursie szkołę, dotyczącej kwestii bezpiecznej szkoły lub bezpieczeństwa uczniów.
Nasza szkoła jest bezpieczna i przyjazna uczniom. Bezpieczeństwa na zewnątrz szkoły doglądają kamery. Wejścia osób postronnych z zewnątrz są monitorowane. W szkole przy wejściu stale pełnione są dyżury nauczycielskie, a każda osoba obca wchodząca na teren szkoły wpisuje się do księgi odwiedzin. Żaden uczeń nie może opuszczać szkoły, dopóki nie skończy wszystkich lekcji. Uczniowie po skończonych lekcjach wychodzą do domu samodzielnie tylko wtedy, gdy rodzice wyrażą na to pisemną zgodę. W programach wychowawczym i profilaktyki bezpieczeństwo znajduje się na pierwszym miejscu. Tematyka poświęcona bezpieczeństwu w szkole i poza nią realizowana jest z uczniami na zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych, zajęciach z psychologiem i pedagogiem. Na temat bezpieczeństwa odbywają się szkolenia rady pedagogicznej.